Wnętrza w stylu industrialnym: surowość i prostota

Wnętrza

Wnętrza w stylu industrialnym: surowość i prostota

W ostatnich latach styl industrialny stał się jednym z najmodniejszych trendów aranżacyjnych. Charakteryzuje się on surową estetyką, minimalizmem oraz wykorzystaniem elementów przemysłowych. W artykule przedstawimy Wam, jakie elementy charakterystyczne posiada styl industrialny oraz jakie materiały i kolory warto wykorzystać, aby stworzyć idealne wnętrze w tym stylu.

1. Industrialne elementy wystroju

Styl industrialny charakteryzuje się wykorzystaniem elementów związanych z branżą przemysłową. W celu stworzenia idealnej aranżacji warto wykorzystać m.in.:

– Otwarte przestrzenie – surowość i minimalistyczny design industrialnego stylu najlepiej prezentuje się w przestrzeniach otwartych i wysokich. Takie wnętrza zapewniają wiele swobody przy aranżacji oraz pozwalają wprowadzić wiele interesujących rozwiązań.
– Odsłonięte instalacje – łazienka lub kuchnia w industrialnym stylu z pewnością będą wyglądały niebanalnie, jeżeli wykorzystamy odsłonięte instalacje. Rury, przewody oraz grzejniki wyróżniają się na tle reszty aranżacji i nadają wnętrzu surowy i przemysłowy klimat.
– Betonowe ściany – to element, który śmiało możemy nazwać wizytówką stylu industrialnego. Betonowe ściany dodać pomieszczeniu surowości i bardzo ciekawego charakteru. O ile jednak wcześniej beton kojarzył się z przykrym i niewygodnym materiałem, dzisiaj jest na topie. Wiele firm oferuje bowiem malowanie i farbowanie ścian tak, aby przypominały beton.
– Ceglane ściany lub elementy – cegiełki to kolejny element, który z całą pewnością łączymy z pracowniami, magazynami i innymi przestrzeniami przemysłowymi. Ceglane ściany dodadzą naszym wnętrzom potrzebnego pazura i surowości.

1. Materiały i kolory w stylu industrialnym

Styl industrialny to przede wszystkim wykorzystanie takich surowców jak beton, metal, szkło czy drewno. Poniżej znajdziecie kilka podstawowych zasad, które warto wziąć pod uwagę projektując przestrzeń w tym stylu:

– Kolory – przede wszystkim dominuje tu kolor szary w różnych odcieniach. W połączeniu z materiałami, takimi jak metal czy szkło, wnętrze nabiera surowego i chłodnego charakteru. Dodatkiem kolorowym mogą być np. meble lub akcesoria w kolorze czarnym lub ciemnobrązowym.
– Beton – ten surowiec staje się coraz bardziej popularny. Dobrej jakości imitacje betonowej posadzki w połączeniu z jasnymi ścianami wyglądają bardzo elegancko. Jednak równie dobrze sprawdzi się betonowa ściana lub podwieszane sufity z betonowych płyt.
– Drewno – decydując się na to surowiec w industrialnym stylu warto postawić przede wszystkim na dąb lub jesion, ale mogą to także być inne odmiany drzew. Meble z takiego drewna idealnie pasują do surowych pomieszczeń, równoważąc ich chłód i dając przytulność. Co więcej, powinny one wyglądać jakby były wykonane ze skrawków czy z odpadów.

1. Praktyczność i wygoda

W stylu industrialnym ważna jest przede wszystkim funkcjonalność i praktyczność. Z tego względu należy projektować wnętrza w zgodzie z ich przeznaczeniem. Meble muszą być stabilne i wytrzymałe, a przy tym gotowe sprostać wyzwaniom przemysłowego charakteru i wymogów. Styl industrialny ma podkreślać sztywność formy oraz dominację faktur i surowości.

1. Oświetlenie w stylu industrialnym

W stylu industrialnym kluczowym elementem są lampy i oświetlenie. Oświetlenie w industrialnym stylu może być różne – od bardzo prostych, minimalistycznych lamp sufitowych do bardziej skomplikowanych konstrukcji z kilkoma żarówkami.

1. Dekoracje i dodatki

W aranżacji wnętrz w stylu industrialnym należy pamiętać, że mniej znaczy więcej. Warto postawić na minimalizm i surowy charakter dodatków oraz akcesoriów. Zamiast kwiatów i obrazów na ścianie, lepiej postawić na pojedyncze, antyczne obiekty, np. stare lamówki, które nadadzą wnętrzu industrialnego wyrazu.

Podsumowując, wnętrza w stylu industrialnym charakteryzują się surowością, prostotą oraz minimalizmem. Wskazane jest wykorzystanie takich elementów jak betonowe ściany, ceglane elementy, otwarte przestrzenie czy drewniane meble. Ważne jest, by oświetlenie było prostym, ale skutecznym elementem dekoracyjnym. Dodatki i akcesoria powinny być proste i odarte z niepotrzebnych dekoracyjnych elementów, tak jak na przykład starych mebli. Styl industrialny to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie surową i prostą estetykę, a jednocześnie lubią eksperymentować z nowoczesnymi rozwiązaniami.

Wnętrza
Ozdoby żeliwne do ogrodu

W ostatnim czasie ozdoby żeliwne do ogrodu i domu zyskały na popularności. Klienci coraz chętniej poszukują rozwiązań tego rodzaju, ponieważ są one o wiele bardziej wytrzymałe, ciekawe i mogą dopasować się do każdego rodzaju stylu. Co warto wiedzieć na ich temat? Nowoczesne dekoracje Dąstal to ponadczasowa propozycja dla wszystkich, nawet …

Wnętrza
Jaki kołdra antyalergiczna pomaga nam w przypadku alergii ?

Dlaczego mamy alergie? Alergie to odpowiedź immunologiczna organizmu na alergen. Alergeny to substancje, które wyzwalają w organizmie produkcję przeciwciał i histaminy. Rezultatem jest reakcja alergiczna, która może być łagodna lub ciężka. Alergia jest definiowana jako reakcja nadwrażliwości na konkretną substancję, taką jak pyłki, kurz lub sierść zwierząt domowych. Alergia może …

Wnętrza
9 sposobów na udekorowanie kuchni

Dom jest miejscem, gdzie można cieszyć się z rodziną i bliskimi. We współczesnym świecie, ludzie są zajęci w ich pracy biurowej, więc prawie nie mają czasu dla swoich rodzin i spędzania czasu w domu. Aby stworzyć idealny dom, potrzebujemy idealnej kuchni, ale większość z nas nie wie, jak udekorować naszą …